Trener psów – Kurs dyplomowy.

Kurs trenerski , który mnie zafascynował

Zdradzę Ci coś. Zdecydowałam się zrobić Kurs Trenerski. Kurs odbywa się w Warszawie. Zajęcia wzbudziły we mnie niesamowite zainteresowanie.

Mogę pogłębić swoją wiedzę na temat psich spraw i psich problemów. W dzisiejszym artykule opowiem Ci o jednych z wielu zajęć, które mnie zainteresowały. Są to zajęcia, dzięki którym mogę dowiedzieć się więcej o komunikacji między psami.

Jak się czuję na kursie

Jak już pisałam, jestem zachwycona kursem! Wykładowcy z ogromnym zaangażowaniem prowadzą zajęcia. Między zjazdami dostajemy do wykonania praktyczne zadania domowe. Dzięki temu łączymy praktykę z teorią.

Co pies do Ciebie mówi

Niesamowite, ile sygnałów psy wysyłają do siebie, których nawet nie zauważamy. Wyróżniamy między innymi sygnały: stresu, strachu i deeskalacji, afiliacyjne, agonistyczne, demonstracyjne.

Sygnały należy odczytywać w kontekście całej sytuacji. Jeden sygnał, w zależności od wcześniejszych i późniejszych zachowań, może oznaczać zupełnie co innego. Tak np. ukłon może oznaczać zachętę do zabawy, próbę odsunięcia psa, pokazanie swojej siły lub zatrzymanie psa.

Najbardziej znane sygnały stresu, strachu i deeskalacji to kulenie uszu, oblizywanie wafli, odwracanie głowy, otrzepywanie, nerwowe picie bądź tarzanie się. 

A więc widzisz, czytanie mowy psa jest skomplikowane, ale warto ją poznać.

Sygnały afiliacyjne to takie, którymi pies się posługuje by zmniejszyć dystans do drugiego psa i człowieka. Są to sygnały wysyłane gdy pies chce nawiązać stosunki przyjacielskie. W tych sygnałach zawarte są zachowania zabawowe. Pies pada miękko na łapy, ciało ma rozluźnione, swobodnie merda ogonem, wesoło podchodzi do drugiego psa, przyjaźnie szczeka.

Sygnały agonistyczne to sygnały dystansujące drugiego osobnika. Uderzenie pyskiem w inną osobę lub psa, uderzenie łapami o ziemię, szczekanie czy pokazywanie zębów mówią: odejdź stad.

Sygnały demonstracyjne służą by zaimponować drugiemu psu. Pokazać swoją siłę i wielkość. Pies pokazuje wtedy uniesiony ogon, kontroluje i zatrzymuje wzrok, znaczy moczem lub naciera klatką piersiową.

Dlaczego warto znać mowę ciała psa

Warto znać podstawowe sygnały, które wysyła pies. Dzięki temu możesz uniknąć wielu sytuacji konfliktowych. Wspomożesz swojego psa  w trudnych sytuacjach.

Żeby budować harmonijną relację ze swoim psem, musisz poznać jego język. Pies komunikuje się z Tobą i z innymi psami za pomocą mowy ciała. Twój przyjaciel chce być zrozumiany i usłyszany. Poznawanie mowy ciała jest fascynujące i może odmienić Wasze relacje. Ważna jest cierpliwość z Twojej strony i chęć rozwoju.

Zachęcam Cię do obserwacji swojego psa na spacerze. Dzięki niej dowiesz się o swoim psie wielu ciekawych rzeczy.

A ja już za tydzień jadę na kolejny zjazd o którym opowiem Ci w następnym artykule.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button